Тема. Гр. Тютюнник
«Климко». Морально-етичні уроки доброти,
чуйності, турботи про інших.
Характеристика образу Климка.
Мета: допомогти учням засвоїти морально-етичні уроки
повісті;
розвивати вміння
аналізувати образ, висловлювати власні думки з приводу
прочитаного, розвивати творчу уяву і мислення; виховувати кращі людські якості.
Тип уроку:
засвоєння знань і формування знань і вмінь.
Обладнання: комп’ютер, тексти повісті Гр. Тютюнника «Климко» , презентація асоціативних малюнків
учнів.
Хід уроку
I. Вступне слово вчителя.
Милосердя, доброта... Це те, чого нам бракує в
сьогоденні. Чому? Тому що наше суспільство пересичене грубощами, несправедливістю, розбещеністю, наше суспільство
потерпає від черствості душ людських, жорстокості. Невже ми забули, що ми люди?
II. Повідомлення теми і мети уроку.
- Я впевнена, діти, що наш урок посіє у ваших душах почуття доброти й
милосердя.
ІІІ. Основний зміст уроку.
Слово вчителя.
- Проблеми, які розглядає Григір Тютюнник у повісті «Климко», актуальні
й важливі в наші дні, хоча в творі мова
йде про лихоліття війни, яка несе смерть, каліцтво, голод, жорстокість. Але і в
таких умовах справжні люди залишалися людьми.
Завдання 1. Зачитати цитати з повісті, в яких показано
морально-етичні уроки,
прокоментувати їх (учні зачитують цитати, висловлюють власні думки).
Слово вчителя.
- Звичайно, в роки війни було багато прикладів аморальних вчинків. На
вашу думку, чого більше в повісті: добра чи зла? (Учні висловлюють власні
думки).
- Уроки доброти, людяності отримував і Климко, тому й ріс чуйним
хлопчиком, здатним прийти на допомогу.
Завдання 2.
Зачитати з повісті морально-етичні уроки,
які дає Климко, прокоментувати їх (учні зачитують цитати, висловлюють
власні думки).
Слово вчителя.
- Ми, читачі, бачимо Климка в діях і вчинках. Детальніше розглянути
характер героя ми зможемо, склавши інформаційне гроно.
Завдання 3.
Скласти інформаційне гроно рис характеру Климка, записавши їх відповідно
до зачитаних цитат (учитель зачитує цитати, а учні записують відповідні риси
характеру).
1. « Це була найбільша радість Климкова - покласти
2. «Доглядати за собою - зварити їсти, прибрати в хаті, випрати одежину
- він умів і сам. Давно вже вмів...»
3. «...Він рідко коли залишався наодинці у закіптюжених стінах, бо в
нього частенько, бувало, що й до ночі, - засиджувалося шкільне хлоп'яче
товариство...»
4. « Климко видлубав з кишені одну тридцятку і поклав бабусі у пелену,
а сам швидко пішов геть».
5. « Климко випустив плащ-палатку, вчепився дівчині в другу руку і
закричав:»Це моя сестра! Сестра моя, пустіть її! Чуєте? Вона мені за матір!»
6. « - Треба ж роботу якусь зробити тітці, а то тільки набалакав : і те
зроблю, і те...»
(Учні зачитують
інформаційне гроно, роблять висновок про характер Климка ).
Завдання 4
Дати відповіді на проблемні питання,
обґрунтовуючи їх.
- Чи варто було Климкові так
ризикувати, йдучи в далеку й небезпечну подорож?
- Чи можна вчинок Климка вважати героїчним?
Учитель зачитує останній
розділ повісті від слів «Климко йшов помалу, бо вкрай зморився зі своєю ношею»
до кінця розділу.
- Чим продиктований
останній вчинок Климка?
Слово вчителя
- Образ Климка окутаний світлом і
теплом. Які асоціації, пов'язані з цим образом, виникли у вас?